Przejdź do głównej zawartości

CZY WARTO JEŚĆ WINOGRONA?

Winogrona, które z botanicznego punktu widzenia są jagodami to chyba mój ulubiony owoc! Występują w odmianie bezpestkowej oraz w różnych kolorach, w tym zielonym, złotym, fioletowym, a nawet niebiesko - czarnym!

Jedną z korzyści zdrowotnych płynących z spożywania winogron jest obecność przeciwutleniaczy. Winogrona są bogate w polifenole, które mają zarówno działanie przeciwutleniające, jak i przeciwzapalne, a także szereg barwników, w tym karotenoidy. Badania obserwacyjne wykazały, że osoby regularnie jedzące winogrona mają niższy poziom cholesteroluCiemniejsze winogrona zawierają również antocyjany, takie jak te występujące w jagodach. 

Jeśli jesteś fanem diety śródziemnomorskiej, stosuj zasadę „nie ma dnia bez owoców” i włączaj różnokolorowe winogrona, szczególnie gdy jest na nie sezon. Jedzenie sezonowe jest ważnym sposobem na bardziej zrównoważone odżywianie, a winogrona są zbierane latem, chociaż mogą być dostępne przez 6 miesięcy w roku w krajach o różnych strefach klimatycznych i dobrych praktykach w zakresie przechowywania. Winogrona przewożone drogą lotniczą mają bardzo wysoki ślad węglowy, więc unikaj ich na korzyść innych, bardziej lokalnych, sezonowych produktów.

Winogrona to takie naturalne zdrowe cukierki. Na szczęście naturalne węglowodany, które zawierają, są dla nas korzystne i towarzyszą witaminie C oraz sporej ilości manganu – minerału, który pomaga wytwarzać energię w organizmieWiększość winogron ma średni indeks glikemiczny (54) oraz ładunek glikemiczny (12), więc ich naturalna słodycz zapewnia energię na dłużej i nie powoduje dużych wahań glukozy we krwi. Jedna filiżanka winogron (150g) to 99 kcal.

Winogrona to również bardzo dobry owoc dla zdrowia jelit - dostarczają zarówno błonnika pokarmowego, jak i składników odżywczych wspierających ich prawidłowe funkcjonowanie. Zdrowie psychiczne jest problemem dla wielu osób w tych trudnych czasach, a winogrona oferują kilka składników odżywczych „dobrego nastroju”, takich jak witamina C dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Silnie zwiększa przyswajanie żelaza i pomaga w regeneracji zredukowanej formy witaminy E.

Winogrona to idealna, szybka przekąska, np. dzieci czy kierowcy, spędzający dużo czasu w samochodzie, uwielbiają je w pudełku śniadaniowym i są prostym, bezproblemowym deserem. Są genialne na talerzu serów i pyszne po wysuszeniu (rodzynki) zyskując zastosowanie w deserach czy jako smakowity dodatek do owsianki. Winogrona można dodawać do nadzienia do ciast lub dusić w kompocie. Niezwykłym zastosowaniem winogron są pływające w hiszpańskiej schłodzonej zupie o nazwie Gazpacho, które pięknie kontrastują z ziemistą pikantnością pomidorów, papryki i czosnku w tej zupie. Ich słodycz dobrze komponuje się również z wieprzowiną, jagnięciną, rybą i innymi mocnymi smakami, takimi jak pieczony kalafior czy kozi ser. 

W 2006 roku odkyto, że w winogronach występuje melatonina ( w każdej postaci, tzn. w winie, soku winogronowym czy occie z winogron). Melatonina jest hormonem regulującym zasypianie. Do tej pory naukowcy byli przekonani, że melatoninę produkują wyłącznie ssaki. Całkiem niedawno odkryto ją jednak także u roślin. Aktualnie odkryto wysokie stężenie melatoniny w odmianach czerwonych winogron takich jak Merlot, Cabernet Savignon, Sangiovesse, Nebbolo i Croatina. Melatonina zawarta w czerwonym winie pomaga w regulowaniu dobowego rytmu aktywności, podobnie jak nasza naturalna melatonina wytwarzana w szyszynce (już wiem, dlaczego po kieliszku wina usypiam☺). 

Podsumowując - jedzmy winogrona!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cherimoya (cukrowe jabłko) - 10 zalet jedzenia

Cherimoya to owoc bardzo mało znany w Polsce, ale coraz łatwiej znaleźć go na sklepowych półkach. Jest owocem bardzo nietrwałym, szybko dojrzewa i przejrzewa co sprawia, że bardzo źle znosi długi transport z odległych miejsc, dlatego w europejskich sklepach można znaleźć Cherimoya importowaną z Hiszpanii.  Cherimoya to tropikalny wiecznie zielony krzew uprawiany w Ameryce Północnej oraz Południowej. Owoce tej rośliny mają bardzo charakterystyczny smak, dlatego warto jeść je samodzielnie, nie dodając do placuszków, deserów czy sałatek. Jest bardzo soczysty i ma miękką konsystencję, przypominającą banana czuy lody. Jest pyszny - niektórzy jego smak porównują do bitej śmietany! Cherimoya ma bardzo ciekawe właściwości odżywcze. Owoc jest bardzo bogaty w witaminę C, dlatego warto po niego sięgać jesienią i zimną. Zwalcza infekcje i podnosi odporność. Poza tym zawiera mnóstwo innych przeciwutleniaczy, które zmniejszają stan zapalny i zwalczają komórki nowotworowe. Owoc Cherimoya w

Słodzone napoje sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych

Napoje gazowane zawierające cukier zwiększają ryzyko kamicy nerkowej - zawiadamia "Clinical Journal of the American Society of Nephrology".  Amerykańscy naukowcy z Brigham and Women's Hospital przeanalizowali dane dotyczące stylu życia i historii medycznej prawie 200 tys. osób i stwierdzili, że częste picie słodzonych napojów gazowanych istotnie zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kamieni nerkowych. Na przykład u badanych, którzy spożywali co najmniej jedną colę dziennie, ryzyko kamicy było o 23 proc. wyższe niż u osób, które nie sięgały po tego typu produkty częściej niż raz w tygodniu. Zazwyczaj w celu uniknięcia tego typu problemów zdrowotnych zaleca się pacjentom picie dużych ilości płynów, jednak powyższe badanie pokazuje, że w tym wypadku ważny jest rodzaj spożywanego napoju. "Wyniki naszego badania sugerują, że związek między przyjmowaniem płynów a kamieniami nerkowymi zależy od rodzaju konsumowanego napoju. Odkryliśmy, że częsta konsump

10 sposobów na zmniejszenie kaloryczności diety

Nadwaga i otyłość stanowią w Polsce jeden z głównych problemów zdrowotnych.  Otyłość jest uważana za najważniejszą przewlekłą chorobę niezakaźną.  Jest to schorzenie odznaczające się patologicznie zwiększonym udziałem tkanki tłuszczowej i należy ją traktować jako chorobę.  Z ostatnio publikowanych badań o spożyciu żywności wśród Polaków (badanie przeprowadzone przez NIZP PZH-PIB w 2019r. we współpracy z EFSA) wynika, że nadmierną masę ciała ma prawie 69% mężczyzn i 48% kobiet ( w tym nadwagę ma 52% mężczyzn i 32% kobiet, zaś otyłych jest ok. 16% i mężczyzn i kobiet). Stąd wciąż aktualne pytanie w jaki sposób można skutecznie zapobiegać rozwojowi nadwagi i otyłości wśród Polaków? Sposobów jest bardzo wiele, natomiast podstawowym i przynoszącym efekt, kiedy mamy już problem z nadmierną wagą jest zmiana diety - czyli lepsze wybory żywieniowe i zmniejszenie spożywanych porcji. Jak zmniejszyć kaloryczność diety? 1. Wybieraj sosy i zupy na bazie pomidorów zamiast tłustych sosów  śmietanowy