Przejdź do głównej zawartości

Bóle stawowe - jaka dieta?

Często narzekamy, że bolą nas stawy. Przyczyn może być mnóstwo - urazy, choroby zwyrodnieniowe czy stan zapalny. Najpierw musimy zacząć od szczegółowych badań lekarskich, ale zmiana diety, na tę która leczy stawy nikomu na pewno nie zaszkodzi.






PLAN DZIAŁANIA



  • Schudnij ... niezależenie od przyczyny bólu stawów, dodatkowe kilogramy pogarszają dolegliwości, dlatego staraj się utrzymać prawidłową wagę i dbaj o aktywność fizyczną.

  • Pij wodę - woda nawadnia stawy. Warto pić również zioła, szczególnie pokrzywę oraz herbatkę z mniszka lekarskiego - zioła przeciwdziałają obciążeniu stawów (hamują zatrzymywanie wody w organizmie).

  • Jedz orzechy! Dla kondycji stawów niezbędne są zdrowe kwasy tłuszczowe omega - 3, nie tylko likwidują stan zapalny, ale również nawilżają stawy. Najlepszym źródłem łatwoprzyswajalnych zdrowych tłuszczy są orzechy, ryby oraz oleje tłoczone na zimno, szczególnie olej lniany.

  • Najzdrowszym dla Ciebie sokiem będzie sok z selera naciowego, łagodzi ból i zwiększa kondycję stawów. Seler możesz spożywać również jako zdrową przekąskę.

  • Jedz mnóstwo warzyw i owoców, najlepiej o różnych kolorach. Różnorodne warzywa i owoce są bogactwem przeciwutleniaczy, im bardziej urozmaicona dieta, tym większa pewność, że dostarczymy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników. Szczególnie polecane warzywa i owoce to:
  • jarmuż
  • kapusta 
  • brukselka
  • marchewka
  • cukinia
  • bataty
  • jagody
  • papaja

  • Do owsianki i sałatek dodawaj siemię lniane. Len zawiera tłuszcze działające przeciwzapalnie i fitoestrogeny (ważne szczególnie dla kobiet w okresie menopauzy).

  • Zdecydowanie ogranicz mięso, tłusty nabiał, kiełbasy, hamburgery, bekon, margaryny, słodycze, chipsy, potrawy smażone - tego typu produkty zawierają bardzo dużo zwiększających stan zapalny niezdrowych tłuszczy nasyconych.

  • Unikaj pszenicy. Z doświadczenia wiem, że osoby eliminujące jasne pieczywo i makarony z diety, odczuwają znaczną ulgę w bólu stawów i poprawę samopoczucia. Produkty te najlepiej zastąpić kaszą jaglaną oraz gryczaną, chlebem czystoziarnistym lub żytnim na zakwasie oraz brązowym ryżem.

  • Unikaj ziemniaków. Ziemniaki zawierają solaninę, związek który zakłóca działanie enzymów w mięśniach, wywołując ból i nieprzyjemne odczucie. Solanina zaburza również wchłanianie wapnia, a osobom z chorymi stawami brakuje tego składnika.

  • Używaj imbiru! Świetnie smakuje w połączeniu z owsianką, zupą czy rybami. Imbir blokuje wytwarzanie prostaglandyn, które powodują stan zapalny.

  • Kurkuma dzięki zawartości kurkuminy leczy stawy. Dodawaj curry do ryżu - zyska smakowity żółty kolor i świetne właściwości zdrowotne.

  • Potrawy warto przyprawiać również pieprzem cayenne - zawarte w nim związki zmniejszają uczucie bólu.

  • Z suplementów, można polecić glukozaminę (dostępną w aptekach).

  • Z domowych metod leczenia bólów stawów zaleca się kąpiel z octem jabłkowym - wystarczą 2 łyżki.

  • Masuj się! Stosuj maści zawierające imbir i kapsaicynę.

  • Zasięgnij porady dietetyka, który indywidualnie rozpatrzy Twój przypadek w sprawie poprawy kondycji stawów i zmiany nawyków żywieniowych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cherimoya (cukrowe jabłko) - 10 zalet jedzenia

Cherimoya to owoc bardzo mało znany w Polsce, ale coraz łatwiej znaleźć go na sklepowych półkach. Jest owocem bardzo nietrwałym, szybko dojrzewa i przejrzewa co sprawia, że bardzo źle znosi długi transport z odległych miejsc, dlatego w europejskich sklepach można znaleźć Cherimoya importowaną z Hiszpanii.  Cherimoya to tropikalny wiecznie zielony krzew uprawiany w Ameryce Północnej oraz Południowej. Owoce tej rośliny mają bardzo charakterystyczny smak, dlatego warto jeść je samodzielnie, nie dodając do placuszków, deserów czy sałatek. Jest bardzo soczysty i ma miękką konsystencję, przypominającą banana czuy lody. Jest pyszny - niektórzy jego smak porównują do bitej śmietany! Cherimoya ma bardzo ciekawe właściwości odżywcze. Owoc jest bardzo bogaty w witaminę C, dlatego warto po niego sięgać jesienią i zimną. Zwalcza infekcje i podnosi odporność. Poza tym zawiera mnóstwo innych przeciwutleniaczy, które zmniejszają stan zapalny i zwalczają komórki nowotworowe. Owoc Cherimoya w

Słodzone napoje sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych

Napoje gazowane zawierające cukier zwiększają ryzyko kamicy nerkowej - zawiadamia "Clinical Journal of the American Society of Nephrology".  Amerykańscy naukowcy z Brigham and Women's Hospital przeanalizowali dane dotyczące stylu życia i historii medycznej prawie 200 tys. osób i stwierdzili, że częste picie słodzonych napojów gazowanych istotnie zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kamieni nerkowych. Na przykład u badanych, którzy spożywali co najmniej jedną colę dziennie, ryzyko kamicy było o 23 proc. wyższe niż u osób, które nie sięgały po tego typu produkty częściej niż raz w tygodniu. Zazwyczaj w celu uniknięcia tego typu problemów zdrowotnych zaleca się pacjentom picie dużych ilości płynów, jednak powyższe badanie pokazuje, że w tym wypadku ważny jest rodzaj spożywanego napoju. "Wyniki naszego badania sugerują, że związek między przyjmowaniem płynów a kamieniami nerkowymi zależy od rodzaju konsumowanego napoju. Odkryliśmy, że częsta konsump

10 sposobów na zmniejszenie kaloryczności diety

Nadwaga i otyłość stanowią w Polsce jeden z głównych problemów zdrowotnych.  Otyłość jest uważana za najważniejszą przewlekłą chorobę niezakaźną.  Jest to schorzenie odznaczające się patologicznie zwiększonym udziałem tkanki tłuszczowej i należy ją traktować jako chorobę.  Z ostatnio publikowanych badań o spożyciu żywności wśród Polaków (badanie przeprowadzone przez NIZP PZH-PIB w 2019r. we współpracy z EFSA) wynika, że nadmierną masę ciała ma prawie 69% mężczyzn i 48% kobiet ( w tym nadwagę ma 52% mężczyzn i 32% kobiet, zaś otyłych jest ok. 16% i mężczyzn i kobiet). Stąd wciąż aktualne pytanie w jaki sposób można skutecznie zapobiegać rozwojowi nadwagi i otyłości wśród Polaków? Sposobów jest bardzo wiele, natomiast podstawowym i przynoszącym efekt, kiedy mamy już problem z nadmierną wagą jest zmiana diety - czyli lepsze wybory żywieniowe i zmniejszenie spożywanych porcji. Jak zmniejszyć kaloryczność diety? 1. Wybieraj sosy i zupy na bazie pomidorów zamiast tłustych sosów  śmietanowy