Przejdź do głównej zawartości

Endometrioza

Endometrioza jest bardzo częstym schorzeniem występującym u kobiet zazwyczaj w okresie rozrodczym (około 10% kobiet cierpi na tą chorobę), polegającym na tym, że komórki wewnętrznej ściany macicy zagnieżdżają się poza macicą, np. w jajnikach i jajowodach, jelicie czy pochwie. 

Wędrujące komórki zachowują się  zgodnie z cyklem miesiączkowym, a więc może dochodzić do krwawienia z tkanek, w których pojawiły się narośla. Krew nie ma wtedy ujścia, zatem gromadzi się w otaczających tkankach, powodując nie tylko stan zapalny, ale również ból i podrażnienia.

Dotąd nie rozpoznano bezpośrednich przyczyn choroby, najprawdopodobniej na rozwój endometriozy mają wpływ predyspozycje genetyczne, nadmierne spożycie kofeiny, stresprzebyte operacje (np. cięcie cesarskie) oraz tzw. "wsteczna menstruacja" i osłabienie wątroby. Tradycyjne leczenie polega na podawaniu chorej leków hamujących normalny cykl miesiączkowy. Po urodzeniu dziecka, choroba zazwyczaj ustępuje, jeśli nie - kończy się po menopauzie.

Czy dieta może złagodzić objawy endometriozy?

OCZYWIŚCIE! oto wskazówki, które poprawią Twój komfort życia z endometriozą:

  1. Unikaj alkoholu.
  2. Unikaj cukru - nie tylko słodzenia, ale również cukru ukrytego w deserach, słodyczach, ciastach - cukier sprzyja stanom zapalnym w organizmie.
  3. Dobrze odstawić kawę - kofeina może zakłócać równowagę hormonalną w organizmie.
  4. Zamiast kawy, pij dużo wody mineralnej niegazowanej oraz ziołowe herbatki, np. z żeń szeniem, mniszkiem lekarskim.
  5. Obfite krwawienia mogą prowadzić do niedokrwistości, a więc również niedoboru żelaza - warto jeść ryby, kurczaka, indyka, soczewicę oraz suszone figi.
  6. Wchłanianie żelaza umożliwia witamina C. Ma również działanie przeciwzapalne. Warto wprowadzić do diety owoce - szczególnie maliny, truskawki, agrest i borówki amerykańskie.
  7. Świetnym wyborem będą ananasy - dzięki enzymowi bromelinie, nie tylko szybciej zwalczą ewentualną nadwagę, ale również mają działanie zmniejszające stan zapalny.
  8. Jedz orzechy - są świetnym źródłem cynku, który goi tkanki.
  9. Wskazana jest większa ilość tłuszczu!! czy to pomyłka? nie! zdrowe tłuszcze omega-3 korzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną - warto jeść makrelę, łososia, tuńczyka czy siemię lniane.
  10. Olej lniany stosuj do wszystkich sałatek - łagodzi stan zapalny.
  11. Brokuły i kalafior regenerują wątrobę - "odkurzacz" naszego organizmu.
  12. Jeśli odczuwasz bóle - warto "jeść" więcej magnezu, np. w postaci szpinaku, natki pietruszki, migdałów, orzechów i okazjonalnie ... gorzkiej czekolady!
  13. Z przypraw najzdrowsze będą curry i imbir.
  14. Warto jeść probiotyki - napoje mleczne oraz cykoria dostarczą tych pożytecznych bakterii, utrzymujących zdrowie okrężnicy.
  15. Idealnym obiadem byłoby sushi - dostarczające magnezu, białka, omega 3 ... najlepsze połączenie składników!
NADWAGA pogarsza objawy - wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną!

Korzystne efekty przy leczeniu endometriozy daje regularna AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.


Komentarze

  1. polecam również przeczytać mój wpis na blogu vita24.life/blog/33_endopanna-zwalcz-bol.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo przydatnych informacji znalazłam na stronie https://leczymyendometrioze.pl/. Jest tam informator mówiący o tym czym jest, jakie są objawy i przyczyny endometriozy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cherimoya (cukrowe jabłko) - 10 zalet jedzenia

Cherimoya to owoc bardzo mało znany w Polsce, ale coraz łatwiej znaleźć go na sklepowych półkach. Jest owocem bardzo nietrwałym, szybko dojrzewa i przejrzewa co sprawia, że bardzo źle znosi długi transport z odległych miejsc, dlatego w europejskich sklepach można znaleźć Cherimoya importowaną z Hiszpanii.  Cherimoya to tropikalny wiecznie zielony krzew uprawiany w Ameryce Północnej oraz Południowej. Owoce tej rośliny mają bardzo charakterystyczny smak, dlatego warto jeść je samodzielnie, nie dodając do placuszków, deserów czy sałatek. Jest bardzo soczysty i ma miękką konsystencję, przypominającą banana czuy lody. Jest pyszny - niektórzy jego smak porównują do bitej śmietany! Cherimoya ma bardzo ciekawe właściwości odżywcze. Owoc jest bardzo bogaty w witaminę C, dlatego warto po niego sięgać jesienią i zimną. Zwalcza infekcje i podnosi odporność. Poza tym zawiera mnóstwo innych przeciwutleniaczy, które zmniejszają stan zapalny i zwalczają komórki nowotworowe. Owoc Cherimoya w

Słodzone napoje sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych

Napoje gazowane zawierające cukier zwiększają ryzyko kamicy nerkowej - zawiadamia "Clinical Journal of the American Society of Nephrology".  Amerykańscy naukowcy z Brigham and Women's Hospital przeanalizowali dane dotyczące stylu życia i historii medycznej prawie 200 tys. osób i stwierdzili, że częste picie słodzonych napojów gazowanych istotnie zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kamieni nerkowych. Na przykład u badanych, którzy spożywali co najmniej jedną colę dziennie, ryzyko kamicy było o 23 proc. wyższe niż u osób, które nie sięgały po tego typu produkty częściej niż raz w tygodniu. Zazwyczaj w celu uniknięcia tego typu problemów zdrowotnych zaleca się pacjentom picie dużych ilości płynów, jednak powyższe badanie pokazuje, że w tym wypadku ważny jest rodzaj spożywanego napoju. "Wyniki naszego badania sugerują, że związek między przyjmowaniem płynów a kamieniami nerkowymi zależy od rodzaju konsumowanego napoju. Odkryliśmy, że częsta konsump

10 sposobów na zmniejszenie kaloryczności diety

Nadwaga i otyłość stanowią w Polsce jeden z głównych problemów zdrowotnych.  Otyłość jest uważana za najważniejszą przewlekłą chorobę niezakaźną.  Jest to schorzenie odznaczające się patologicznie zwiększonym udziałem tkanki tłuszczowej i należy ją traktować jako chorobę.  Z ostatnio publikowanych badań o spożyciu żywności wśród Polaków (badanie przeprowadzone przez NIZP PZH-PIB w 2019r. we współpracy z EFSA) wynika, że nadmierną masę ciała ma prawie 69% mężczyzn i 48% kobiet ( w tym nadwagę ma 52% mężczyzn i 32% kobiet, zaś otyłych jest ok. 16% i mężczyzn i kobiet). Stąd wciąż aktualne pytanie w jaki sposób można skutecznie zapobiegać rozwojowi nadwagi i otyłości wśród Polaków? Sposobów jest bardzo wiele, natomiast podstawowym i przynoszącym efekt, kiedy mamy już problem z nadmierną wagą jest zmiana diety - czyli lepsze wybory żywieniowe i zmniejszenie spożywanych porcji. Jak zmniejszyć kaloryczność diety? 1. Wybieraj sosy i zupy na bazie pomidorów zamiast tłustych sosów  śmietanowy