piątek, 10 maja 2013

Winogrona chronią narządy przed zespołem metabolicznym


Zawarte w winogronach polifenole mogą chronić przed uszkodzeniem narządów podczas rozwoju zespołu metabolicznego - wykazały badania, o których poinformowali naukowcy podczas konferencji Experimental Biology trwającej w Bostonie (USA).

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan analizowali wpływ diety wysokotłuszczowej na organizm szczurów, z których część otrzymywała przez 90 dni dodatkowo liofilizowane białe, czerwone i czarne winogrona.

Po trzech miesiącach u gryzoni, które spożywały winogrona zaobserwowano znaczne zmniejszenie poziomu markerów stanu zapalnego w całym organizmie, a zwłaszcza w tkance tłuszczowej otaczającej wątrobę oraz zlokalizowanej w okolicach brzucha. Jednocześnie badacze zauważyli nasilenie obrony antyoksydacyjnej (zwłaszcza w wątrobie i nerkach).

Zespół metaboliczny charakteryzuje współwystępowanie przynajmniej trzech z takich czynników jak: insulinooporność, nadciśnienie tętnicze czy podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów. Jego rozwój poważnie zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2 i udaru.(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz