środa, 23 stycznia 2013

Hamburger popijany sokiem pomarańczowym jest zdrowszy


Zawierający flawoniody sok z pomarańczy redukuje stres oksydacyjny powstający w wyniku spożywania niezdrowej żywności i zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych - informują a swojej stronie internetowej naukowcy z Uniwersytetu Buffalo w Stanach Zjednoczonych.

Wolne rodniki wytwarzane m.in. przy spożywaniu hamburgerów czy frytek przyczyniają się do wzrostu ryzyka udaru i zawału. Według naukowców, ich negatywny wpływ może być neutralizowany przez naringeninę i hesperydynę - flawonoidy o silnych właściwościach przeciwutleniających.

"Badania te pokazują, o ile nam wiadomo po raz pierwszy, że picie soku pomarańczowego do posiłku o wysokiej zawartości tłuszczu i węglowodanów zapobiega podwyższeniu poziomu reaktywnych form tlenu i substancji zapalnych" - mówi autor badań dr Husam Ghanim.

W badaniach przeprowadzonych przez dra Ghanami wzięło udział trzydzieści osób w wieku 20 - 40 lat, którym zaserwowano śniadanie zawierające 900 kalorii, 81 gramów węglowodanów, 51 gramów tłuszczu i 32 gramy białka. Do śniadania jednej grupie podano sok pomarańczowy, drugiej napój glukozowy, a trzeciej wodę.

Po upływie kolejno jednej, trzech i pięciu godzin od śniadania, naukowcy pobierali i analizowali próbki krwi badanych. Zaobserwowano wówczas, że poziom wolnych rodników zwiększał się średnio o 62 - 63 proc., gdy posiłek był popijany napojem glukozowym lub wodą, a jedynie o 47 proc., gdy był popijany sokiem pomarańczowym. 

W grupie pijącej sok wyraźny był również wzrost poziomu receptorów Toll-podobnych, które odgrywają istotną rolę w regulacji odpowiedzi immunologicznej. Ponadto sok pomarańczowy zapobiegał zwiększeniu produkcji białka SOCS-3 przyczyniającego się do rozwoju cukrzycy typu 2.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz