Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego diety nie działają? Najważniejsze 4 przyczyny!

Odchudzanie i chęć stracenia zbędnych kilogramów to jedne z najczęstszych postanowień na początku nowego roku. Jednak tylko 20% osób, dotrwa do końca diety, dzięki ogromnej motywacji w działaniu... Dlaczego diety nie działają, jakie błędy popełniamy? Jak się nie odchudzać?!

Według Jessici Bartfield - specjalistki ds. żywienia i kontroli wagi z Loyola Center for Metabolic Surgery & Bariatric Care, najważniejsza w odchudzaniu jest konsekwencja i bycie fair wobec własnego ja. 

Pomimo tego, że bardzo dużo osób uważa, że całe życie jest na diecie, tak naprawdę oszukuje samego siebie. Świetnym przykładem są tu Amerykanie - aż 2/3 deklaruje trwanie "na diecie" by poprawić swój wygląd i stan zdrowia. Niestety, tylko niewielki odsetek mieszkańców USA faktycznie zmniejsza wielkość porcji zjadanych posiłków.Według doktora Bartfield'a z Loyola University Health System: 

"odchudzanie jest umiejętnością, podobnie jak jazda na rowerze - wymaga praktyki i dobrej instrukcji".

TOP 4 przyczyny braku rezultatów u osób będących na diecie:

Przyczyna nr 1 Niedoszacowanie liczby zjadanych kalorii

Większość osób walczących z nadwagą, nie zdaje sobie sprawy z ilości zjadanych kalorii. Najlepiej kontrolować to co i ile jemy na bieżąco, notując wszystko w dzienniczku - nie tylko jedzenie, ale również napoje mają kalorie! Sporządzając dokładne zapisy, zwiększamy swoją świadomość żywieniową i zwracamy szczególną uwagę na porcje jedzenia. Jedzenie poza domem - na szybko, często w fast food'ach może być również dodatkową bombą kaloryczną - najlepiej wyszukać w internecie menu naszych ulubionych restauracji i sprawdzić kaloryczność dań, zanim wybierzemy się na "ucztę".

Przyczyna nr 2 "Przeszacowanie" aktywności oraz ilości spalanych kalorii

Aby schudnąć pół kilograma tygodniowo, należy spalać 500 kalorii dziennie. Jest to bardzo ciężka praca - należy poświęcić minimum 60 minut dziennie na samodzielne ćwiczenia. Świetnym sposobem jest umiarkowany spacer! Aby osiągnąć dobre efekty aktywności, wystarczy 10 000 kroków dziennie - warto zaopatrzyć się w krokomierz. UWAGA! nie przeceniaj swojej aktywności - to że ćwiczysz więcej, nie oznacza że możesz więcej zjeść!

Przyczyna nr 3 Zły czas spożywania posiłków

Regularne posiłki to klucz do sukcesu w odchudzaniu. Będąc na diecie należy zadbać o stały poziom glukozy w ciągu dnia, nie tylko aby zapewnić wysoki poziom energii, ale także po to by nasz metabolizm działał na najwyższych obrotach. W ciągu 1 godziny od przebudzenia się, najlepiej zjeść pierwszy posiłek - śniadanie. Kolejne zdrowe posiłki i/lub przekąski zjadaj co 3 do 4 godzin. Staraj się zapobiegać przerwom dłuższym niż 5 godzin między jedzeniem!

Przyczyna nr 4 Nieodpowiednia ilość ... snu!

Badania już wielokrotnie wykazały, że osoby które śpią krócej niż 6 godzin, mają wyższy poziom greliny - hormonu pobudzającego apetyt, szczególnie u osób spożywających żywność bogatą w węglowodany i wysokokaloryczną. Ponadto, zbyt mała dawka snu w ciągu dnia, podnosi poziom kortyzolu, będącego hormonem stresu, co również może prowadzić do przyrostu masy ciała.

Źródło: www.loyolahealth.org.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cherimoya (cukrowe jabłko) - 10 zalet jedzenia

Cherimoya to owoc bardzo mało znany w Polsce, ale coraz łatwiej znaleźć go na sklepowych półkach. Jest owocem bardzo nietrwałym, szybko dojrzewa i przejrzewa co sprawia, że bardzo źle znosi długi transport z odległych miejsc, dlatego w europejskich sklepach można znaleźć Cherimoya importowaną z Hiszpanii.  Cherimoya to tropikalny wiecznie zielony krzew uprawiany w Ameryce Północnej oraz Południowej. Owoce tej rośliny mają bardzo charakterystyczny smak, dlatego warto jeść je samodzielnie, nie dodając do placuszków, deserów czy sałatek. Jest bardzo soczysty i ma miękką konsystencję, przypominającą banana czuy lody. Jest pyszny - niektórzy jego smak porównują do bitej śmietany! Cherimoya ma bardzo ciekawe właściwości odżywcze. Owoc jest bardzo bogaty w witaminę C, dlatego warto po niego sięgać jesienią i zimną. Zwalcza infekcje i podnosi odporność. Poza tym zawiera mnóstwo innych przeciwutleniaczy, które zmniejszają stan zapalny i zwalczają komórki nowotworowe. Owoc Cherimoya w

Słodzone napoje sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych

Napoje gazowane zawierające cukier zwiększają ryzyko kamicy nerkowej - zawiadamia "Clinical Journal of the American Society of Nephrology".  Amerykańscy naukowcy z Brigham and Women's Hospital przeanalizowali dane dotyczące stylu życia i historii medycznej prawie 200 tys. osób i stwierdzili, że częste picie słodzonych napojów gazowanych istotnie zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kamieni nerkowych. Na przykład u badanych, którzy spożywali co najmniej jedną colę dziennie, ryzyko kamicy było o 23 proc. wyższe niż u osób, które nie sięgały po tego typu produkty częściej niż raz w tygodniu. Zazwyczaj w celu uniknięcia tego typu problemów zdrowotnych zaleca się pacjentom picie dużych ilości płynów, jednak powyższe badanie pokazuje, że w tym wypadku ważny jest rodzaj spożywanego napoju. "Wyniki naszego badania sugerują, że związek między przyjmowaniem płynów a kamieniami nerkowymi zależy od rodzaju konsumowanego napoju. Odkryliśmy, że częsta konsump

10 sposobów na zmniejszenie kaloryczności diety

Nadwaga i otyłość stanowią w Polsce jeden z głównych problemów zdrowotnych.  Otyłość jest uważana za najważniejszą przewlekłą chorobę niezakaźną.  Jest to schorzenie odznaczające się patologicznie zwiększonym udziałem tkanki tłuszczowej i należy ją traktować jako chorobę.  Z ostatnio publikowanych badań o spożyciu żywności wśród Polaków (badanie przeprowadzone przez NIZP PZH-PIB w 2019r. we współpracy z EFSA) wynika, że nadmierną masę ciała ma prawie 69% mężczyzn i 48% kobiet ( w tym nadwagę ma 52% mężczyzn i 32% kobiet, zaś otyłych jest ok. 16% i mężczyzn i kobiet). Stąd wciąż aktualne pytanie w jaki sposób można skutecznie zapobiegać rozwojowi nadwagi i otyłości wśród Polaków? Sposobów jest bardzo wiele, natomiast podstawowym i przynoszącym efekt, kiedy mamy już problem z nadmierną wagą jest zmiana diety - czyli lepsze wybory żywieniowe i zmniejszenie spożywanych porcji. Jak zmniejszyć kaloryczność diety? 1. Wybieraj sosy i zupy na bazie pomidorów zamiast tłustych sosów  śmietanowy