poniedziałek, 15 października 2012

Batoniki zbożowe wcale nie są dietetyczne!

Najnowsze badania opublikowane w angielskim czasopiśmie "Which?" dowodzą, że batoniki zbożowe, wcale nie są takie dietetyczne jak sądzimy! Jeden batonik musli uważany przez większość osób za zdrowszy wybór niż baton czekoladowy, ciastka i inne słodycze, może zawierać nawet 4 łyżki cukru, a więc więcej niż mała puszka coca coli!


W Wielkiej Brytanii przebadano skład oraz wartość odżywczą 30 dostępnych na rynku batonów musli. Okazało się, że wśród przeznaczonych dla dzieci batoników zbożowych, 85% zawierało tłuszcze nasycone, powodujące otyłość i wpływające negatywnie na zdrowie.

Badania wcale nie potwierdziły, że batoniki zbożowe mają korzystniejszy skład niż inne słodkie przekąski. Okazało się, że ponad połowa badanych batoników w 30% składała się z cukru! Porównując te dane, do reklam batoników, można mieć wiele do życzenia ...

Zamiast sięgać po batoniki zbożowe, lepiej jako drugie śniadanie czy podwieczorek, przekąsić świeże owoce, pokrojone warzywa z dipem jogurtowym czy kawałki białego lub żółtego sera - oczywiście w rozsądnych, "zdrowych" ilościach. Słodkie batoniki musli, możemy zastąpić orzechami, pestkami dyni, słonecznikiem czy suszonymi owocami.

Jeśli naprawdę lubisz batoniki zbożowe, możesz je z powodzeniem przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wymieszać ulubione bakalie, np. płatki owsiane, migdały, suszone morele, orzechy pistacjowe, razem z mlekiem zagęszczonym. Masę zapiekamy w piekarniku w temperaturze 180⁰C. Następnie kroimy batoniki i gotowe!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz