poniedziałek, 30 lipca 2012

Pijesz dużo herbaty? możesz mieć raka!

Najnowsze badania przeprowadzone przez szkockich naukowców z Uniwersytetu w Glasgow dowodzą, że nadmierne picie herbaty znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty. Okazuje się, że mężczyźni którzy piją 7 lub więcej filiżanek dziennie, o połowę częściej cierpią na tę chorobę, w porównaniu do osób, które w ogóle nie piją herbaty lub wypijają mniej niż 4 filiżanki dziennie.Wyniki badań są znaczące, ponieważ obserwacje mężczyzn mających nawyk picia czarnej herbaty, trwały aż 37 lat. Zbadano osoby w przedziale wiekowym 21 - 75 lat.Podczas badania, naukowcy sprawdzali stan zdrowia uczestników badania, ich nawyki żywieniowe, ilość wypijanego alkoholu, palenie papierosów oraz zwyczaj picia kawy i herbaty.


Prawie 25% badanych deklarowała duże spożycie czarnej herbaty - powyżej 7 filiżanek dziennie. Przez okres badania rozwijał się u tych osób rak prostaty o 50% częściej niż u pijących herbatę w ilościach mniejszych niż 4 filiżanki na dobę.


Zatem, badanie to wykazało, że bezpieczna i zdrowa "dawka" herbaty to 3 filiżanki dziennie.


Z badania wynikają także korzyści płynące z picia herbaty. Mężczyźni, którzy pili herbatę w większych ilościach nie mieli skłonności do alkoholu, mieli dobry poziom cholesterolu oraz nie cierpieli na otyłość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz