Przejdź do głównej zawartości

Co jeść w upały?


Lato to pora roku, w której szczególnie powinniśmy zadbać o naszą dietę. Wysoka temperatura powietrza i niska wilgotność może sprzyjać odwodnieniu organizmu. Jeśli dodatkowo nie kontrolujemy posiłków, które goszczą na naszych talerzach, możemy czuć się osłabieni, skłonni do bólu głowy, a nawet omdleń. Jak temu zapobiec? Jak polepszyć swoje samopoczucie latem poprzez dietę?


Aklimatyzacja do gorąca oraz dobra kondycja fizyczna mogą zdecydowanie ograniczyć skutki zbyt wysokich temperatur. Należy tu podkreślić, że osoby z nadwagą oraz osoby otyłe mają ograniczone mechanizmy utraty ciepła, więc jeśli masz zbyt dużo zbędnych kilogramów, polecam przede wszystkim wizytę w gabinecie dietetycznym w celu opracowania właściwej diety i redukcji masy ciała. Poza tym niska aktywność fizyczna także powoduje ograniczenie możliwości adaptacyjnych organizmu do letnich upałów.

Najważniejsze w letniej diecie, wbrew pozorom nie jest wcale jedzenie, ale wybór odpowiednich płynów oraz wypijanie ich odpowiedniej ilości.

Najlepsza będzie oczywiście niegazowana woda mineralna, najlepiej ze zwiększoną ilością składników mineralnych, które przecież dodatkowo tracimy z potem. Osoby chore na nadciśnienie powinny zwrócić uwagę, na wody niskosodowe. Woda niegazowana jest lekkostrawna, jej picie nie spowoduje dolegliwości żołądkowo – jelitowych. Natomiast wodę gazowaną możemy pić po wysiłku fizycznym – towarzyszący jej dwutlenek węgla sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn. Woda źródlana nie jest polecana, ze względu na znikomą ilość składników mineralnych.

Świetnym uzupełnieniem naszej diety w minerały może być także miąższ z aloesu. Wypijany na czczo przed śniadaniem pozwoli na właściwe nawodnienie organizmu, pokryje częściowo zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne, ale zwiększy również tempo metabolizmu, naszą witalność i oczyści organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Poza tym, co ciekawe aloes jako roślina pustynna sam w sobie zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny SPF15!

Innym szczególnie polecanym napojem jest woda kokosowa. Jest to napój, który zawiera więcej witamin i minerałów niż napój izotoniczny czy energetyzujący! Jest świetnym źródłem potasu regulującego gospodarkę wodną, podobnie jak banany. Poza tym orzeźwia i zaspokaja pragnienie. Poza tym zawiera sporo magnezu, który w spółce z potasem, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, co jest szczególnie ważne u osób narażonych na ciągły stres.

A co z jedzeniem latem? Czym się kierować robiąc zakupy i przyrządzając posiłki?

Poza zasadami, którymi zawsze należy się kierować, tzn. niezależnie od pory roku, takimi jak:

- regularne odżywianie (posiłki w odstępach 3 – godzinnych),

- małe objętościowo posiłki i ostatni posiłek 3 godziny przed snem lub zmniejszoną aktywnością,

- wybór niskotłuszczowych produktów (np. kefir, jogurt naturalny, ser twarogowy),

musimy pamiętać o wprowadzeniu do swojego jadłospisu produktów zwiększających nasz poziom energii. Jest to szczególnie istotne, ponieważ mnóstwo osób, czasami nawet pomimo optymalnej wagi, narzeka na ciągłe zmęczenie.

Jeśli chcesz czuć się dobrze w czasie upałów, włącz do swojej diety żywność poprawiającą tempo metabolizmu i zwiększającą nasz poziom energii:

1. Płatki owsiane – zjedzone na śniadanie w formie owsianki dodadzą nie tylko sił na cały dzień, ale oczyszcza nasze jelita i dadzą długie uczucie sytości.

2. Ryby i siemię lniane – są niezastąpione w dostarczaniu kwasów omega-3.

3. Warzywa – najlepiej w postaci surowej, wprowadź do każdego posiłku, np. w formie sałatki, soku czy chrupiącej przekąski. Szczególnie polecane są te zielone, zawierające żelazo, magnez i kompleks witamin z grupy B, a więc: szparagi, szpinak i brokuły.

4. Owoce – najlepiej „nasze”, tzn. wiśnie, czereśnie czy truskawki – większość owoców z pestkami ma niski indeks glikemiczny, co nie zaburza wydzielania insuliny w naszym organizmie, i daje uczucie sytości na dłużej, nie wspominając już o walorach odżywczych tych owoców.

Ciekawostką jest, że jednym z owoców szczególnie poprawiających nasze samopoczucie są brzoskwinie, ze względu na to, że składniki odżywcze w nich zawarte są wyjątkowo łatwo przyswajalne.

5. Pestki słonecznika – wspaniałe źródło białka, magnezu, żelaza, a nawet nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli potrzebujesz natychmiastowego zastrzyku sił, jedz pestki!

6. Kiełki – wzmacniają, regenerują organizm i dodają witalności. Dosypuj kiełków do każdej potrawy, a nawet kanapek czy jogurtu.

W diecie na lato bardzo ważne jest także urozmaicenie! Bogactwo świeżych owoców, warzyw i ziół sprawi, że przy odrobinie zaangażowania Twoja dieta stanie się wyjątkowo dobrze zbilansowana, ale również zdrowa! A zdrowa dieta to także świetne samopoczucie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cherimoya (cukrowe jabłko) - 10 zalet jedzenia

Cherimoya to owoc bardzo mało znany w Polsce, ale coraz łatwiej znaleźć go na sklepowych półkach. Jest owocem bardzo nietrwałym, szybko dojrzewa i przejrzewa co sprawia, że bardzo źle znosi długi transport z odległych miejsc, dlatego w europejskich sklepach można znaleźć Cherimoya importowaną z Hiszpanii.  Cherimoya to tropikalny wiecznie zielony krzew uprawiany w Ameryce Północnej oraz Południowej. Owoce tej rośliny mają bardzo charakterystyczny smak, dlatego warto jeść je samodzielnie, nie dodając do placuszków, deserów czy sałatek. Jest bardzo soczysty i ma miękką konsystencję, przypominającą banana czuy lody. Jest pyszny - niektórzy jego smak porównują do bitej śmietany! Cherimoya ma bardzo ciekawe właściwości odżywcze. Owoc jest bardzo bogaty w witaminę C, dlatego warto po niego sięgać jesienią i zimną. Zwalcza infekcje i podnosi odporność. Poza tym zawiera mnóstwo innych przeciwutleniaczy, które zmniejszają stan zapalny i zwalczają komórki nowotworowe. Owoc Cherimoya w

Słodzone napoje sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych

Napoje gazowane zawierające cukier zwiększają ryzyko kamicy nerkowej - zawiadamia "Clinical Journal of the American Society of Nephrology".  Amerykańscy naukowcy z Brigham and Women's Hospital przeanalizowali dane dotyczące stylu życia i historii medycznej prawie 200 tys. osób i stwierdzili, że częste picie słodzonych napojów gazowanych istotnie zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kamieni nerkowych. Na przykład u badanych, którzy spożywali co najmniej jedną colę dziennie, ryzyko kamicy było o 23 proc. wyższe niż u osób, które nie sięgały po tego typu produkty częściej niż raz w tygodniu. Zazwyczaj w celu uniknięcia tego typu problemów zdrowotnych zaleca się pacjentom picie dużych ilości płynów, jednak powyższe badanie pokazuje, że w tym wypadku ważny jest rodzaj spożywanego napoju. "Wyniki naszego badania sugerują, że związek między przyjmowaniem płynów a kamieniami nerkowymi zależy od rodzaju konsumowanego napoju. Odkryliśmy, że częsta konsump

10 sposobów na zmniejszenie kaloryczności diety

Nadwaga i otyłość stanowią w Polsce jeden z głównych problemów zdrowotnych.  Otyłość jest uważana za najważniejszą przewlekłą chorobę niezakaźną.  Jest to schorzenie odznaczające się patologicznie zwiększonym udziałem tkanki tłuszczowej i należy ją traktować jako chorobę.  Z ostatnio publikowanych badań o spożyciu żywności wśród Polaków (badanie przeprowadzone przez NIZP PZH-PIB w 2019r. we współpracy z EFSA) wynika, że nadmierną masę ciała ma prawie 69% mężczyzn i 48% kobiet ( w tym nadwagę ma 52% mężczyzn i 32% kobiet, zaś otyłych jest ok. 16% i mężczyzn i kobiet). Stąd wciąż aktualne pytanie w jaki sposób można skutecznie zapobiegać rozwojowi nadwagi i otyłości wśród Polaków? Sposobów jest bardzo wiele, natomiast podstawowym i przynoszącym efekt, kiedy mamy już problem z nadmierną wagą jest zmiana diety - czyli lepsze wybory żywieniowe i zmniejszenie spożywanych porcji. Jak zmniejszyć kaloryczność diety? 1. Wybieraj sosy i zupy na bazie pomidorów zamiast tłustych sosów  śmietanowy