wtorek, 11 maja 2010

Dieta detoksykująca - prawda czy mit?


Słowo "detoks" jest bardzo popularne we współczesnej dietetyce. Idea diety detoksykującej polega na tym, że musimy się "pozbyć" wszystkich toksyn z organizmu aby pozostać zdrowymi. Niektóre z zalet stosowania takiej diety, głoszonych przez jej autorów to: magiczna utata masy ciała, poprawa trawienia, stanu włosów, skóry i paznokci czy też likwidacja celluitu.

Wyróżniamy kilka rodzajów "detoksu":
1. Głodzenie przez krótki okres czasu,
2. Jedzenie tylko owoców i warzyw,
3. Wykluczenie z diety pieczywa i produktów mlecznych,
4. Spożywanie tylko wybranych produktów żywnościowych,
5. Unikanie kofeiny i alkoholu.

W ludzkim ciele rzeczywiście gromadzą się toksyny - możemy wtedy czuć się osłabieni. Jednak jeżeli głodzisz swój organizm, nie dostarczając mu pożywienia, wtedy narażasz się na jeszcze gorsze "zanieczyszczenie". Organizm zaczyna produkować ketony, co prowadzi w konsekwencji do odwodnienia, osłabienia czy też napadów stresu. Dalsze ograniczenia kalorii szczególnie pochodzących z białka prowadzą do zmniejszenia odporności i zwiotczenia mięśni.

Jedzenie zwiększonych ilości warzyw i owoców jest polecane - przecież zaleca się 5 porcji warzyw i owoców dziennnie. Ale jaki sens ma jedzenie tylko jednego rodzaju warzywa czy owocu? Czy dostarczy nam wszystkie witaminy i składniki mineralne?

Wiele diet detoksykujących wyklucza jedzenie mleka oraz pieczywa, ale również należy zadać tu pytanie: co przynosi rezygnacja jedzenia tak ważnych produktów w naszej diecie?

Należy również podkreślić, że często gwałtowna utrata masy ciała przy dietach detoksykujących związana jest zazwyczaj nie z utratą tłuszczu lecz wody oraz glikogenu. Po powrocie do "normalnej" diety waga wraca.

Unikanie dużych dawek kofeiny, alkoholu oraz produktów wysokotłuszczowych oraz wysokowęglowodanowych jest bardzo pozytywne dla zachowania zdrowia oraz stabilnej masy ciała. Jeśli chcesz schudnąć to skup się na redukcji porcji pożywienia oraz włączeniu aktywności fizycznej.Źródło:
www.bda.uk.com

1 komentarz:

 1. We stumbled over here different web page
  and thought I might as well check things out. I like
  what I see so i am just following you. Look forward to
  looking over your web page yet again.

  Also visit my webpage; Prolexin IGF-1 (agryd.com)

  OdpowiedzUsuń