czwartek, 4 marca 2010

PMS - czy dieta pomaga ?

Nie wszystkie kobiety, które cierpią na PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego potrzebują leków, aby zmniejszyć objawy. Wiele kobiet odkrywa, że ulgę w PMS może przynieść właściwa dieta.

Zmieniający się poziom hormonów w czasie cyklu miesiączkowego ma wpływ na produkcję neurotransmiterów w mózgu, głównie SEROTONINY. Jeśli jej poziom spada, każda kobieta doświadcza szeregu objawów PMS: irrytacji, zwiększonego apetytu, szczególnie na węglowodany, bólu głowy, czy też wahań nastroju. Aby zwalczyć te niekorzystne objawy należy wybierać takie produkty, które zwiększają produkcję serotoniny. Zdrowa dieta o niskim poziomie tłuszczu, zmniejszenie spożycia słodyczy, wybór węglowodanów złożonych (pełnoziarniste pieczywo, kasze, muesli, brązowy ryż) oraz włączenie do diety dużej ilości warzyw i owoców jest szczególnie polecane. Picie mniejszych ilości kawy, a także alkoholu również ma korzystny wpływ na zmniejszenie napięcia przedmiesiączkowego. Zanim jednak zauważysz poprawę, może to potrwać 4 miesiące, więc bądź cierpliwa.

Pozostałe zasady diety:
1. Jedz regularne posiłki i unikaj słodzonych produktów, takich jak ciastka, napoje gazowane, batony - pozwoli to na stabilizację poziomu cukru we krwi. Między posiłkami można sobie pozwolić na owoce, np. małego banana.
2. Spożywaj orzechy, ale w małych ilościach. Dostarczą cennych witamin i minerałów, a także błonnika pokarmowego.
3. Aby zapobiec zatrzymywaniu wody w organizmie i obrzękom, zmniejsz spożycie soli. Pamiętaj, że sól aż w 75% jest ukryta w produktach spożywczych, takich jak produkty fast food, warzywa konserwowe, zupki w proszku, wędliny, chipsy.
4. Aby zmniejszyć spożycie kofeiny, spróbuj pić napoje bezkofeinowe, herabatę, więcej wody, a mniej czekolady i coli.
5. Suplementy diety, mogą zmniejszyć objawy PMS, ale pamiętaj, że dieta jest zawsze ważniejsza. Najkorzystniej działają: wapń, magnez, witamina B6, witamina E, izoflawony.

Źródło: www.bda.uk.com/foodfacts

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz