wtorek, 2 marca 2010

Czy odchudzając się musimy stosować suplementy diety?

Redukcja masy ciała jest możliwa dzięki stosowaniu diety oraz aktywności fizycznej. Wiadmo, że odchudzanie wiąże się z obniżeniem wartości energetycznej pożywienia, co może prowadzić do niedoboru witamin oraz składników mineralnych w naszym pożywieniu.

Czy stosując dietę musimy stosować suplementy?

Polscy naukowcy zbadali 180 kobiet w wieku 18 - 76 lat, które brały udział w programie redukującym masę ciała. Okazało się, że niedobory składników odżywczych dotyczyły tak napradę wszystkich badanych kobiet, nie tylko tych, które się aktywnie odchudzały, ale także tych pań, które były na diecie stabiliacyjnej, jak również te kobiety, które nie stosując się do diety jadły więcej i przytyły.

Najważniejsze wnioski z badania:
Po pierwsze - wartość enenergetyczna diety nie ma wpływu na występowanie niedoboru lub nadmiaru składników mineralnych w diecie. Po drugie - suplementację należy rozważać tylko i wyłącznie w indywidualnych przypadkach.

Źródło:
Ostrowska L., Stefańska E., Czapska D., Karczewski J. (2009): Czy długoterminowe stosowanie diety redukującej masę ciaławymaga suplementacji składnikami mineralnymi? BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLII, 2009, 3, str. 636 – 641.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz