Przejdź do głównej zawartości

10 sposobów na zmniejszenie kaloryczności diety


Nadwaga i otyłość stanowią w Polsce jeden z głównych problemów zdrowotnych. 

Otyłość jest uważana za najważniejszą przewlekłą chorobę niezakaźną. 

Jest to schorzenie odznaczające się patologicznie zwiększonym udziałem tkanki tłuszczowej i należy ją traktować jako chorobę. 

Z ostatnio publikowanych badań o spożyciu żywności wśród Polaków (badanie przeprowadzone przez NIZP PZH-PIB w 2019r. we współpracy z EFSA) wynika, że nadmierną masę ciała ma prawie 69% mężczyzn i 48% kobiet ( w tym nadwagę ma 52% mężczyzn i 32% kobiet, zaś otyłych jest ok. 16% i mężczyzn i kobiet). Stąd wciąż aktualne pytanie w jaki sposób można skutecznie zapobiegać rozwojowi nadwagi i otyłości wśród Polaków?

Sposobów jest bardzo wiele, natomiast podstawowym i przynoszącym efekt, kiedy mamy już problem z nadmierną wagą jest zmiana diety - czyli lepsze wybory żywieniowe i zmniejszenie spożywanych porcji.

Jak zmniejszyć kaloryczność diety?

1. Wybieraj sosy i zupy na bazie pomidorów zamiast tłustych sosów śmietanowych lub na bazie sera.

2. Wybieraj produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowe i bez dodatku cukru, typu skyr, twarożek.

3. Używaj chudego mięsa i wędlin, usuwając nadmiar tłuszczu, zdejmuj skórę z drobiu.

4. Unikaj używania zbyt dużej ilości tłuszczu podczas gotowania – grilluj, gotuj na parze lub piecz zamiast smażyć.

5. Zamień majonez na niskotłuszczowy jogurt lub majonez o obniżonej zawartości tłuszczu (typu majonez wegański) do dipów i sosów do sałatek (jeśli do dressingu sałatkowego dodasz wodę, sok z cytryny czy limonki - otrzymasz pyszny sos z bardzo niską kalorycznością).

6. Jedz jak najwięcej warzyw - warzywa praktycznie nie mają kalorii, a są najlepszym naturalnym wypełniaczem żołądka.

7. Uzupełniaj potrawy o warzywa strączkowe - ciecierzycę, fasolę, groch lub soczewicę. Można nimi zastąpić część mięsa w przepisach.

8. Na przekąskę podawaj pokrojone warzywa z humusem o obniżonej zawartości tłuszczu zamiast chipsów z pełnotłustymi dipami.

9 Jedząc na mieście lub na wynos, zamień potrawy smażone na głębokim tłuszczu na grillowane i zamów dodatkowe warzywa.

10. Na deser wymieszaj sałatkę owocową z niskotłuszczowym jogurtem zamiast śmietany, ciast, ciasteczek, batonów etc.

Czy masz motywację (gotowość do podjęcia konkretnego działania)? 

Na początku jest zazwyczaj na wysokim poziomie – masz silną chęć do realizacji ustalonego planu - przecież mamy styczeń - nowy rok = nowa ja! Jednak w trakcie procesu redukcji masy ciała motywacja może spadać i choć jest to zjawiskiem normalnym, warto zastanowić się, co jest przyczyną tego spadku i co należy zrobić, aby nie zrezygnować w 100 % z dalszego działania. 

Dużo wytrwałości w diecie dla Ciebie!


Źródło: www.ncez.pl.




Komentarze

  1. Super porady... Ja dotychczas miałam też problem z wagą, ale mam już zdrową dietę dla siebie przypisaną. No i dodatkowo wpadłam na pomysł, że zacznę pić wodę alkaiczną https://ideau.pl , która ma dobroczynny wpływ na organizm i jednocześnie pobudza metabolizm.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cherimoya (cukrowe jabłko) - 10 zalet jedzenia

Cherimoya to owoc bardzo mało znany w Polsce, ale coraz łatwiej znaleźć go na sklepowych półkach. Jest owocem bardzo nietrwałym, szybko dojrzewa i przejrzewa co sprawia, że bardzo źle znosi długi transport z odległych miejsc, dlatego w europejskich sklepach można znaleźć Cherimoya importowaną z Hiszpanii.  Cherimoya to tropikalny wiecznie zielony krzew uprawiany w Ameryce Północnej oraz Południowej. Owoce tej rośliny mają bardzo charakterystyczny smak, dlatego warto jeść je samodzielnie, nie dodając do placuszków, deserów czy sałatek. Jest bardzo soczysty i ma miękką konsystencję, przypominającą banana czuy lody. Jest pyszny - niektórzy jego smak porównują do bitej śmietany! Cherimoya ma bardzo ciekawe właściwości odżywcze. Owoc jest bardzo bogaty w witaminę C, dlatego warto po niego sięgać jesienią i zimną. Zwalcza infekcje i podnosi odporność. Poza tym zawiera mnóstwo innych przeciwutleniaczy, które zmniejszają stan zapalny i zwalczają komórki nowotworowe. Owoc Cherimoya w

Słodzone napoje sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych

Napoje gazowane zawierające cukier zwiększają ryzyko kamicy nerkowej - zawiadamia "Clinical Journal of the American Society of Nephrology".  Amerykańscy naukowcy z Brigham and Women's Hospital przeanalizowali dane dotyczące stylu życia i historii medycznej prawie 200 tys. osób i stwierdzili, że częste picie słodzonych napojów gazowanych istotnie zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kamieni nerkowych. Na przykład u badanych, którzy spożywali co najmniej jedną colę dziennie, ryzyko kamicy było o 23 proc. wyższe niż u osób, które nie sięgały po tego typu produkty częściej niż raz w tygodniu. Zazwyczaj w celu uniknięcia tego typu problemów zdrowotnych zaleca się pacjentom picie dużych ilości płynów, jednak powyższe badanie pokazuje, że w tym wypadku ważny jest rodzaj spożywanego napoju. "Wyniki naszego badania sugerują, że związek między przyjmowaniem płynów a kamieniami nerkowymi zależy od rodzaju konsumowanego napoju. Odkryliśmy, że częsta konsump